Wreck Race Silesia 2012 - за любителите на законното унищожаване
Статии

В неделя, 15.07.2012 г., се проведе следващият етап от Wrak Race Silesia Round "2", т.е. състезанието Silesian Wrak Race на пистата Dakar Drift в Ruda Śląska. Какво е? Е, правилата са много прости. В състезанието могат да участват автомобили, чиято пазарна стойност не надвишава 1000 PLN, а броят на обиколките определя победата.

За какво е това доста необичайно събитие? Правилата са много прости. Шестнадесет екипажа излизат на старта на състезанието, чиято цел е изключително проста - да оцелее! Състезанието продължава 30 минути, като в самия край се взема предвид не вашата позиция, а броят обиколки. Има много свобода на действие, когато става въпрос за „коли“ в състезанието, въпреки че едно правило не може да бъде нарушено – пазарната стойност на автомобил не може да надвишава 1000 PLN. Така можем да се спрем на стара руина и да я реставрираме "професионално" с шперплат, чук и винтове, както и да купим спортна кола в добро състояние и да я украсим с чисти графики.

Заслужава да се отбележи, че Wreck Race е сравнително ново явление у нас, въпреки че в света този тип състезания се провеждат отдавна. Най-близо до нас е Скандинавия, където подобни събития се организират почти всеки уикенд и в тях участват почти всички – от тийнейджъри до пенсионери. Това е чудесен начин да разсеете емоциите, натрупани през седмицата на работа - вместо да нарушавате правилата в града, можете да отидете на магистралата, да модифицирате малко колата си и след това да карате спокойно и безопасно по обществените пътища.

Ние също бяхме на Wrak Race и подкрепихме един от отборите, а по-долу е репортаж от състезанието, подготвен от участника.

В неделя сутринта на старта излязоха 16 отбора. Имаше четири квалификационни манша, два от които стигнаха до финала.

Сред екипажите беше екипът на AutoCentrum.pl, т.е. ние: Марек – шофьор, Матеуш – пилот. Първоначално трябваше да караме Caro 1,6 GLI Polonaise, закупен специално за този случай по-рано. За съжаление, въпреки факта, че колата беше в много добро състояние, в събота тя не стигна до Руда Силеска и почина в Кобиорски Лас около 18.00:22.00 часа. Останахме на леда. За щастие последната кола, която пристигна за Полонеза, още работеше. Вместо паричния еквивалент на теглото на Полонеза, успяхме да получим замяна за друг автомобил. Единственото, което можеше да се използва, беше червен Citroen AX, който беше само на газ. Ситроенът определено не беше кола мечта, но все още бяхме в играта. Вечер можехме да се приберем и да си отворим бирата на спокойствие.

Прекарахме неделната сутрин в подготовка на колата за състезанието, както механично - зареждане с течности, премахване на ненужни части от оборудването, така и естетически, т.е. опаковане на колата и боядисване в повече рали цветове.

Състезанията бяха много вълнуващи. Много екипажи не завършиха полетите си и по маршрута останаха още останки. Победителите в генералното класиране сгъваха гумите по време на квалификациите и смениха колелото по време на състезанието. За тяхно щастие другите двама членове непрекъснато измъчваха останките си. Победителите в Super Wreck трябваше да сменят радиатора в своя Golf между състезанията.

За съжаление не успяхме да стигнем до финала. В нашата брадва коланът се скъса и яката падна. Бързото обслужване на пистата ни позволи да се върнем в играта, но загубихме една обиколка и Ryzykantovsky golf стигна до финала.

Обещаваме, че следващата версия ще бъде по-добра.