HRT, сбогом на F1 – Формула 1
1 формула

La ХЗТ няма да участва в световното първенство F1 2013. Испанският отбор, който заема незавидното ръководство на отбор, който многократно излизаше на пистата, без да печели точки, не намери нови купувачи и затова трябваше да се сбогува с цирка. Нека го опознаем по -кратко заедно история.

Първият (и засега единствен) иберийски отбор от Формула 1 е основан под името Испания бивш шофьор от Валенсия Адриан Кампос (най-добър резултат - 14-то място с Минарди през 1987 г.), способен човек в отбора Кампус Мета спечели две титли на F3 в първенството на Испания и на Откритото първенство на Европа.

Конюшнята веднага се продава на предприемача. Хосе Рамон Карабантекойто той преименува Отбор на Hispania Racing (оттук и съкращението HRT): Dallara се свързва за дизайна на рамката, за i Двигатели на Cosworth а бразилецът е избран за първи ездач Бруно Сенанай -известен със своето родство (Айртон е брат на майка му) и спонсора му (Ла Ембрател, втората телефонна компания в южноамериканската държава) и за представянето си в второстепенните категории.

Първият сезон, през 2010 г., започва зле: през януари екипът обявява, че не може да участва в зимните тестове, а през февруари е назначен за спортен директор. Колин Колес (само от опита на три неуспешни отбора, Йордания, Мидланд и Спайкър), и едва на 4 март, седмица преди дебютната Гран При, беше обявено името на втория състезател. Индийски Карун Чандшок той е друг новобранец, но може да се похвали с (малко) по -богати палми от своя съотборник, откакто спечели Формула Рено V6 Азия преди четири години.

Единична стая F110 бяга първите си обиколки по време на свободната практика на първото състезание в Бахрейн: Сена завършва в квалификацията с повече от 9 секунди зад Поле Фетел, а Чандок го прави още по -лошо, почти с 11 секунди изоставане. Индианецът заема две четиринадесети места (засега най -добрият резултат на отбора) в Мелбърн и Монте Карло, а Сена е заменен от японеца. Сакон Ямамотослед два лоши сезона със Супер Агури и Спайкър.

Бруно е изтеглен на следващата Гран При в Германия, а Ямамото заменя Чандок, докато не трябва да отстъпи място на австриеца. Кристиан Клиен в Сингапур поради хранително отравяне. Сакон се завръща в надпреварата в домашни тестове в Сузука и Корея (където Сена все още е 14 -та, полезна за изпреварване на Световната ранглиста на Virgin World), но в последните две състезания Клиен отново се завръща като собственик.

2010 г. завършва с много неизпълнени обещания: говори се за двигатели на Ferrari (които не са били налични преди), опити с шампиона на GP2 Пастор Малдонадо (вече в контакт с Уилямс) и дори споразумение с Toyota за доставка на (никога не използвания) TF110. година по -рано. Японската къща, като не вижда пари, взривява всичко. Но това не е всичко: ХЗТ се отказва ФОТА (Formula Teams Association, асоциацията, която сглобява цирковите конюшни) заклеймява неуважението към малките отбори, но истинската причина е неплащането на регистрационната такса за тази година.

От друга страна, качеството на пилотите се подобрява: индийски Нараин Картикеян (18 -то място на Световното първенство през 2005 г. с Йордания) и нашето Витантонио Лиучи (15 -то място година по -рано в Force India) постигна интересни резултати през сезона. Две единични коли F111 те не се класираха за първото състезание за годината в Австралия, но вече в Канада, тринадесетото място (най -доброто някога) на Liuzzi му позволява да затвори за втора поредна година пред Virgin.

В Силвърстоун Картикеян, който е виновен, че е по -бавен от Лиуци, се заменя с австралиец. Рикардо (победител в престижния британски шампионат във Формула 3 две години по -рано). През същия период компанията Тезан Капитал придобива по -голямата част от екипа. Младият задграничен състезател веднага се оказва по -талантлив от Лиуци, който дава волана на Картикеян само за тест в Индия.

В края на 2011 г. Колин Колс напуска моста и скоро е заменен от бивш испански шофьор. Луис Перес Сала (28 -и в Световното първенство F1 през 1989 г. с Минарди). За сезон 2012 е избран най -талантливият ездач за този отбор: иберийският Педро де ла Роса (11 -то място на световното първенство през 2006 г. с McLaren), който се намира до Kartikeyan.

В първото състезание за сезона в Австралия, две F112 не могат да се състезават, тъй като се класират твърде бавно и отборът разочарова с и без това ниските очаквания през целия сезон. HRT затваря последно в класирането за първи път и е класиран на 15 -то място от Kartikeyana в Монте Карло като най -доброто място.